Відкритий урок
«В своїй хаті й своя правда, і сила, і воля.
(Т.Г.Шевченко)»
Мета уроку: розширювати і закріплювати
знання учнів про рідний край, домівку, про звичаї, традиції, обов’язки та правила
поведінки в сім’ї та школі;
розвивати вміння застосовувати набуті знання; виховувати почуття любові до
України, рідного краю; виховувати свідому дисципліну та бажання виконувати
правила для учнів і зразково поводитися.
Обладнання: малюнки феї, вуликів,
бджілок з обличчями учнів класу, квіти із фото рідних будинків дітей та школи, тематичні
картки «Шкільне приладдя», скринька із запискою, портрет Т.Г.Шевченка,
кольорові олівці, альбоми.
Хід уроку
І. Вступне слово.
- Добрий
день! Ось і почався наш перший урок.
Сьогодні свято – радістю
багате.
Сьогодні ви, шановні мами й тата,
Діток своїх веселих та завзятих
До
школи вперше дружно привели.
Тож,
як ведеться, хочу всіх вас привітати.
Щастя, успіхів, здоров’я побажати.
Дорогі діти!
Ви
сьогодні до школи прийшли,
Щоб учитись, співати, радіти
Й світ безмежний пізнати могли.
Навчитеся читати й писати,
В таємничий поринете світ,
В казку будете всі мандрувати
Ви у школі з маленьких літ.
ІІ. Повідомлення теми уроку.
-
Любі першокласники! Сьогодні протягом усього уроку ми
будемо з вами говорити про наш рідний край, домівку, про звичаї, традиції,
обов’язки в сім’ї та школі. Але
урок наш буде незвичайним.
-
Підніміть руку, хто з вас любить казки?
-
А хто хоч раз мріяв потрапити у казку?
-
До нас на урок завітала казкова Фея-чарівниця. Вона
підготувала всім сюрприз і може допомогти вам потрапити у казку, але з умовою,
що в кінці уроку ви подаруєте їй подарунки. Чи згідні ви на таке?
-
Дорогі батьки, а ви відпускаєте своїх діток у казку?
-
Ну що ж вперед. Слухайте уважно. Щоб потрапити в казку ми
повинні промовити чарівний вірш, який записаний на папері. Папір схований у
чарівну скриньку. Скриньку може знайти дитина, що сидить на першій парті біля
вікна. Хто у нас сидить там?
-
Дитина повинна встати із-за парти, ступити крок вперед,
повернутися обличчям до дверей і зробити 3 кроки. Потім пройти між двома рядами
парт до кінця, після цього повернути ліворуч, пройти прямо до шафи, де можна
легко знайти скриньку.
(Діти дістають із скриньки записку і намагаються
прочитати вірш, вчитель допомагає. Потім усі разом встають, повертаються спиною
до дошки, заплющують очі, промовляють вірш, імітуючи рухи.)
Чари, бари, тарабари,
(розмахують руками, ніби чарівники)
Ене, бене,
посміхнись, (плескають в долоні, потім
сміються)
(Поки діти промовляють вірш, вчитель прибирає з дошки
великий листок паперу, що затуляв пасіку та лужок з квітами. З вуликів трішки
видніються заховані бджілки, на голівку яких приклеєні фотографії учнів.)
ІІІ. Робота над темою уроку.
- Розповідь про бджіл
-
Куди це ми з вами потрапили? (На пасіку)
-
Як називаються ці маленькі будиночки? (Вулики)
- Хто в них живе? (Бджілки)
Що ви про
них знаєте?
(Після відповідей дітей, вчитель розповідає, як живуть
бджоли, яких обов’язків і правил дотримуються у роях.)
- Розповіді дітей про свій дім
-
Давайте заглянемо у вулик. Кого ви там бачите? (Незвичайну бджілку з обличчям когось із
дітей)
-
Наша бджілка поспішає на лужок. Подивіться уважно на
нього. Як ви думаєте, на яку квіточку вона сяде?
(Всередині квіточок –
фотографії будинків, у яких живуть учні класу. Дитина – бджілка сідає на квітку
із своїм домом. Далі діти по черзі розповідають яка у них сім’я, які звичаї і
традиції є в сім’ї, які обов’язки виконує дитина вдома.)
ІV. Фізкультхвилинка
- Школа стане віднині вам
рідним домом. Як і у кожнім домі, у школі теж є свої звичаї, традиції, порядки.
Ось послухайте, як потрібно поводити себе у школі.
Заходить вчитель – треба
встати. (Встають.)
Коли дозволить, тихо сядь. (Тихо сідають.)
Спитати хочеш – не гукай, (Сваряться пальчиками.)
А тільки руку піднімай. (Піднімають руку.)
У школі парту бережи. (Гладять кришку парти.)
І на парті не лежи. (Сваряться пальчиками.)
Щоб урок минув не марно, треба сісти рівно й гарно. (Рівненько
сідають.)
Не скрекочи на уроках, як папуга чи сорока. (Сваряться
пальчиками.)
Коли правила ці пам’ятати, гарним учнем можна стати. (Гладять
себе по голівці.)
- Молодці! Усі правила
знаєте. Але щоб навчання було хорошим, потрібно правильно скласти портфель.
3.
Гра ,,Збери портфель”
- А чи вмієте ви малювати?
4.
Практичне завдання «Я сьогодні йду до школи»
(малюнки можна розвісити на вільній частині
дошки)
5. Розповідь про рідне село, Україну, рідний дім, школу
- Послухайте вірш і скажіть,
чи можна назвати рідним домом нашу Україну, своє село, де ми народились і
живемо?
Україна – рідний край.
Рідне поле, зелен гай.
Рідне село й рідна хата,
Рідне небо, рідна мати.
Рідні гори і долини,
І ліси, й поля.
Все це славна Україна,
Все це рідная земля.
Я тут народився у добру годину,
Тут світ пізнавати учусь.
Люблю я всім серцем своїм Україну,
І нею пишаюсь, горджусь.
На білому світі є різні країни,
Де ріки,ліси і лани…
Та тільки одна на Землі Україна,
А ми – її доньки й сини.
Усюди є небо і зорі скрізь сяють,
І квіти усюди ростуть.
Та тільки одну Батьківщину ми маєм –
Її Україною звуть.
Різні в світі є країни,
Різні люди є на світі.
Різні гори, полонини,
Різні трави, різні квіти…
Є з усіх одна країна
Найрідніша нам усім.
То – прекрасна Україна,
Нашого народу дім.
Там шумлять степи безкраї,
Наче вміють говорити.
Там ясніше сонце сяє,
Там солодше пахнуть квіти…
Різні в світі є країни,
Гарні є, є і багаті,
Та найкраще в Україні,
Бо найкраще – в рідній хаті.
- Послухайте ще один вірш,
про який ще дім у ньому розповідається?
Де б ми не були, а найкраще – вдома.
Ну, а спільний
наш дім – це школа.
Школа – сміх і
радість, жарти, і мрії,
Це барви й
веселки, храм знань та відкриттів…
Школа – це ми!
Я і ти – це школа!
6.
Розповідь про Т.Г.Шевченка та аналіз слів із його поезії
,, В своїй хаті, й своя
правда, і сила, і воля. (Т.Г.Шевченко)”
V. Підсумки.
Рефлексія.
- Сьогодні
ви прийшли до школи. Віднині ми одна сім’я, велика і дружна, вам учитися разом
довгих 9 років, тому треба жити в мирі й злагоді, бути добрими, працьовитими,
заступатися і допомагати один одному, дружити, ділити з усіма радість і смуток,
щоб наше життя було цікавим і багатим на хороші вчинки. А зараз давайте
пообіцяємо, що будемо жити дружно.
(Діти стають у коло, беруться за руки, повторюють за
вчителем вірш.)
Ми
усі – одна сім‘я,
Неповторні – ти і я!
Будемо усі дружити,
В злагоді і мирі жити.
Бо життя – це диво, казка!
В ньому є любов і ласка!
Ми прийшли у світ, щоб жити
Й на Землі добро творити!
-
Чи сподобався вам перший урок?
-
Що сподобалось найбільше?
-
З яким настроєм ви підете сьогодні додому?
-
Чи буде хотітись вам прийти до школи у понеділок?
-
Дякую всім. Ви – молодці.
Немає коментарів:
Дописати коментар