11 лютого 2017 р.

З досвіду роботи

Урок - подорож у казку
«Це – наше, це – твоє!»
Мета: розширювати і закріплювати знання учнів про рідний край, звичаї, традиції, про правила поведінки в школі; розвивати вміння застосовувати набуті знання; виховувати почуття любові до України, рідного краю; виховувати свідому дисципліну та бажання виконувати правила для учнів і зразково поводитися.



Обладнання: паперовий макет автобуса; малюнки державних символів України, українки і українця,  Мудрої Сови, телевізора, Солом’яного Бичка, місточка через річку, Знайка, пазлів, Буратіно, олівців, Феї Доброти, клубочка, подарунка, різних дерев;  ілюстрації оз.Світязя, замку Любарта, класної кімнати, свята 1 Вересня; вітальні листівки; набори пазлів для гри; кольорові олівці і листки з альбому; подарунки («солодкі» медалі).
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
- Як хороше, що разом ми сьогодні тут зійшлись.
        Де б ми не були, а найкраще – вдома.
        Наш спільний дім – це школа.
        Школа – сміх і радість, жарти,  і мрії,
        Це барви й веселки, храм знань та відкриттів…
        Школа – це ми! Я і ти – це школа!
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
- Ось і почався наш перший урок. Любі першокласники! Сьогодні протягом усього уроку ми будемо з вами говорити про наш рідний край, звичаї, традиції, а також про ваші обов’язки в школі. Але урок наш буде незвичайним. Підніміть руку, хто з вас любить гуляти лісом, збирати ягоди та гриби, дихати свіжим лісовим повітрям?
- А чи любите ви казки?
- Скажіть, чи хотілось би вам потрапити у незвичайний казковий ліс, де нас чекають пригоди і сюрпризи?
- А ви, дорогі батьки, відпускаєте своїх діток у казку?
ІІІ. Основна частина уроку.
- Допоможе нам потрапити у казковий ліс чарівний автобус. Тож мерщій закривайте очі, уявіть, що сидите в автобусі. Уявили? А тепер повторюйте за мною чарівні слова:
        Чари, бари, тарабари,
        Ене – бене, посміхнись,
        В незвичайному лісі опинись!
(Під час промовляння слів вчитель прикріплює макет автобуса до дошки)
Зупинка 1: «Україна – наша Батьківщина»
- Відкриваємо очі. А хто це нас зустрічає? (Українка з українцем)
- Діти, а ви можете сказати, чи ви теж українці?
- А чому ми називаємо себе «українцями»? (Бо живемо на Україні)
- Що ви бачите ще біля них? (Прапор, герб)
- Так – це головні символи нашої держави. Які кольори на нашому прапорі? Можливо, ви знаєте, що вони означають? (Відповіді учнів)
- Подивіться уважно на герб. Що він вам нагадує? (Мати, Дитина і Батько; або Любов, Життя і Мужність)
- А ще сьогодні на святковій лінійці ви чули урочисту пісню, під час якої учні 9 класу підіймали прапор. Це звучав гімн. На уроках букварика ми з вами вивчимо слова і кожного тижня будемо її співати.
- То з якими символами нашої держави ми зустрілись на першій зупинці?
Зупинка 2: «В гостях у Мудрої Сови»
-  Ну що ж, можна продовжити нашу подорож! Ось і друга зупинка, де нас зустрічає Мудра тітонька Сова. Вона дуже любить дивитись мультики. А ви любите дивитись мультфільми? Давайте разом подивимось мультики.
- Діти, ці мультики не звичайні, а особливі, тому що в них розповідається про українські звичаї, традиції, винаходи. (Підібрати мультики із серії «Це – наше, це – твоє!» вчитель може на свій розсуд)
- Отже, подивимось перший мультик «Всесвітньовідомий танець гопак».
- Про що дізнались із мультика?
- Другий мультик «Вишивка – знана у всьому світі».
- Третій мультик «Легендарні обереги».
- Чи любите ви свято Пасхи? Чим особливе це свято? Давайте подивимось наступний мультик «Стародавні орнаменти на писанках».
- Перегляньмо ще один мультик «Унікальні і знамениті на весь світ водойми».
- У нашій Волинській області є одне із таких озер – це о.Світязь. (Перегляд ілюстрацій о.Світязя)


- Хто із вас мріяв коли - небуть політати на літаку? А чи знаєте ви, що у нас на Україні побудували найбільший у світі літак, який називається «Мрія». Пропоную подивитись про це мультик («Мрія»).
- Хто із вас любить їсти мед? Щоб його було краще дістати із вулика, то у нас на Україні придумали рамкові вулики. Бджілки носять нектар у вулик, де у спеціальній дерев’яній рамці вони будують соти, куди потім ховають той нектар, який ми називаємо медом. Тож пропоную подивитись мультик «Рамкові вулики».
- Чи смачні страви зовсім без солі. Перегляньмо мультик «Сіль».
- Наступний мультик про музичний інструмент, який називається «Трембіта».
- На Україні люди вирощують дуже багато овочів і фруктів, тому що наша українська земля дуже родюча. А родючу землю ще називають чорноземом.
Подивіться про це мультик («Чорнозем»).
- Не варто забувати і про традиції та звичаї, які має український народ. Особливо, коли ми святкуємо різні свята. Пропоную подивитись ще кілька мультиків «Різдвяні традиції. Святковий стіл. Колядки. Щедрівки. Щедрик».
- Отже, наша рідна держава Україна славиться у всьому світі і відрізняється від інших народів своїми звичаями, традиціями, винаходами, і взагалі добрими людьми. Ми теж повинні любити і поважати все українське, бо тільки тоді ми станемо «справжніми українцями».
- Добре, мультики подивились, вирушаємо далі.
Зупинка 3: « Фізкультхвилинка із Солом’яним Бичком»
- Ой, а що це? Переїхати через місток нам заважає Солом’яний Бичок. Далі він нас пропустить тоді, коли ми трішечки потанцюємо. Тож піднімайтеся усі з-за парт і повторюйте рухи за пастушками, що пасуть Солом’яного Бичка. (Фізкультхвилинка «Райдуга»)
Зупинка 4: «Знайкові знання про Замок Любарта»
- Подивіться, на наступній зупинці нас зустрічає дуже розумний хлопчик Знайко. Дуже часто він буде приходити до вас на уроки і розповідати щось цікаве. Ось і сьогодні він хоче розповісти вам, що ви повинні пишатись тим, що і в нашому рідному краї, в нашому м.Луцьку є один із найбільших і найдавніших замків України. Це замок князя Любарта, де з дуже давніх часів проживали князі, а величезні стіни замку захищали від ворогів.
- Можливо хтось із вас вже бував у цьому замку? А чи хотіли б ви там побувати?
- Ви повинні пишатися тим, що у вашому рідному краї є така давня будівля. (Показ ілюстрацій замку Любарта).

- А ще Знайко підготував для вас гру. Він знає, що ви дуже любите складати пазли, тож складіть Луцький замок із пазлів.
Гра "Склади пазл"

- Молодці! Тож вирушаємо далі.
Зупинка 5: «Вчимо з Буратіно правила поведінки в школі»

- Наш автобус знову зупиняється і нас зустрічає Буратіно. Пригадайте казочку про нього і Золотий ключик. Що купив йому тато Карло? (Буквар)
- А чи хотів Буратіно вчитися? (Ні)
- Можливо, він не знав, як себе потрібно там поводити. Давайте йому допоможемо вивчити правила поведінки в школі. Давайте пограємо у гру «Продовж правило». Я починаю, а ви продовжуєте.
1. Гра «Продовж правило»
                Вчасно йди завжди до (школи)
                Та не спізнюйся (ніколи).
                Вчись раніше пробудитись,
                Щоб до школи не (спізнитись).
        Чемним будь, завжди вітайся,
        І при цьому – (усміхайся).
        Всіх вітай: дітей, батьків,
        Друзів і учителів.
                Ти веди себе поважно,
                Слухай вчителя (уважно).
                Щоб чогось не пропустити
                Та все добре (зрозуміти).
        На уроці ти сиди, тихо, наче (миша).
        А також і не гукай,
        Завжди руку (піднімай).
        І ось так її тримай. (учні показують)
        Там, де шум і крик буває,
        Працездатності (немає).
                На перерві в ігри (грайся),
                А не бігай, не штовхайся.
                Як ведеш себе негоже –
                Завжди травма бути (може).
        До порядку сам привчайся.
        В роздягальні не (штовхайся).
        Одяг власний зберігай
        І чужий не (розкидай).
                Школа – це твій рідний дім.
                Будь хорошим ти у нім.
                Парти бережи і стіни,
                Скрізь поводь себе (відмінно).
        Книжка всім знання дає.
        В кожній щось цікаве є.
        Тож по книжці не (малюй),
        Та не рви її, не псуй.
                У їдальні всі сидять,
                Там не бігають – (їдять).
                Як їси – не поспішай.
                Все прожуй, тоді (ковтай).
        В гру на східцях ти не (грай).
По перилах не(з’їжджай).
Сходи – це вже небезпека,

Й до біди тут не далеко.
Не забудь цього ніколи:
        Вчитись ти прийшов до (школи)!
        Наполегливо учися,
        У житті – все знадобиться.
- Молодці, правила ви знаєте. А Буратіно підготував вам ще загадки.
2. Відгадування загадок про шкільне приладдя
        Супроводжує дітей, в ньому – книги, ручка, клей,
        Гумка, зошит, олівець, пензлі, циркуль, папірець. (Портфель)
                У портфелі є хатинка. Ручки там живуть, резинка,
                Клей, лінійка, кутники – школярів помічники. (Пенал)
Паперовий кораблик щодня
        Перевозить у трюмах знання.
        Після плавання цей корабель
        Повертається в рідний портфель. (Підручник, книга)
                У пеналі в неї дім,
поряд з олівцем у нім.
                Може букви і цифри писати. (Ручка)
        То в клітинку, то в лінійку,
        Написати там зумій–но.
        Й намалювати дещо зможеш.
        Називаюся я … (зошит).       
                Порахує сантиметри, а як треба – міліметри.
                Рівно лінії проводить, з олівцем за ручку ходить. (Лінійка)
        Дерев’яний та довгенький,
        Хвостик в нього є маленький.
        Як у фарби хвіст вмочає –
        Все довкола розцвітає. (Пензлик)
                Гномик до школи портфелик збирав –
                Щоденник, пенальчик і зошит поклав.
                Портфелик узяв, чобіточки вже взув…
                А дещо важливе узяти забув!
                Знає напевно кожен школяр:
                Найважливіший в портфелі першокласника – (Буквар)
- Молодці! Всі загадки відгадали!
3. Практичне завдання «Чарівний олівчик»
- Діти, Буратіно так не хоче з вами прощатись. Тому придумав для вас ще одне цікаве завдання. Він дуже хоче, щоб ви намалювали себе, як ви йшли сьогодні до школи. 
(Діти малюють, а їх батьки на вітальних листівках пишуть свої  сподівання, мрії, побажання своїм дітям. Малюнки дітей і листівки батьків варто зберегти аж до Останнього Дзвінка чи Випускного вечора у старшій школі. Вони можуть бути хорошими подарунками на згадку).
- Молодці! Гарні малюнки намалювали! (Малюнки учнів можна прикріпити на вільну частину дошки). Вирушаємо далі.
Зупинка 6: «Подарунки Феї Доброти»
- Наш автобус привіз нас до Феї Доброти. Як ви думаєте, чому її так називають? Так, Фея любить хороших, ввічливих і дружніх учнів. Вона хоче, щоб ви пограли в одну дуже цікаву гру, яка допоможе вам зрозуміти, як важливо дружити і допомагати один одному.
1. Гра «Клубочок»
        Умови гри. Діти виходять на клас, стають в рядок і беруться за руки. Вчитель розриває руки дітей, а потім пояснює, як легко їх посварити. Після цього діти знову беруться за руки, а вчитель їх «замотує у клубок» (крайня дитина стоїть на місці,а інші діти ходять навколо її доти, поки «клубок не намотається»). Вчитель спочатку просить учнів відчути, який міцний клубочок, а тоді пояснює, що якщо вони будуть разом, ніякі невдачі їх не спіткають, тому що разом завжди легше долати труднощі.
2. Вірш «Ми усі - одна сім’я»
Ми усі – одна сім’я, неповторні ти і я.
Будемо усі дружити, в злагоді і в мирі жити.
3. Вправа «Я сьогодні молодець, бо на уроці я зрозумів (ла), що…»
4. Подарунки. (Подяка за роботу на уроці і вручення «солодких» медалей, які бажано дістати із невеличкого ящика –подарунка. )
ІV. Підсумок уроку.
- Чи сподобалась вам наша подорож?

- Урок закінчено. Дякую всім за старанність і увагу.

Немає коментарів:

Дописати коментар