12 лютого 2017 р.

З досвіду роботи

Урок навчання грамоти
Розвиток мовлення.
Тематична група слів «Овочі і фрукти»
Мета:  розширити і закріпити знання слів-назв овочів і фруктів; удосконалити вміння правильно розподіляти їх на відповідні групи; розвивати зв’язне мовлення у дітей, їх уяву, творчі здібності; розвивати вміння складати речення за малюнками і схемами; виховувати культуру спілкування.
Тип уроку:  урок-подорож.


Обладнання:   предметні малюнки «Овочі і фрукти»; малюнок бджілки та квіток; іграшки: мікрофон, м’яч, два мобільні телефони; набори для пальчикової гімнастики.
Посібники: Наумчук М., Наумчук В., Зошит з розвитку зв’язного мовлення. 1 клас. – Тернопіль: Підручники і посібники,2012. - 64с.;
Прищепа К.С., Лук’яненко В.Г. Тематичний словник школяра. – К.: Гала, 1997. – 336с.: іл.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Пролунав уже дзвінок, починаємо урок.
Працюватимем старанно, щоб почути у кінці,
Що у нашім першім класі діти просто молодці.

ІІ. Активізація пізнавальної діяльності
 Ось я чую, щось бринить… За медком бджола летить. Це до нас на урок завітала бджілка Майя. І недаремно, бо побачила тут дивні квіти. Чим приваблюють квіти бджілку? (Нектаром, яким вони живляться)
-         А нас дивні квіти приваблюють своїми завданнями. Чим більше квіточок відвідаємо разом із Майєю, тим більше знань отримаємо на уроці.
(На дошці малюнки бджоли і квіток)
                                                                
-         Отже, Майя сідає на першу квітку.
Квітка перша – «Мовна розминка»
-         Щоб гарно і правильно давати відповіді на запитання, щоб ротик був слухняним, проведемо мовну розминку. (Учні повторюють чистомовку)
Бджілка каже:
- Жу-жу-жу – вчитись вам допоможу.
Діти знають:
- Ня-ня-ня – всі отримають знання.
-         Тепер бджілка хоче дізнатись, про що буде йти мова на уроці, і летить на другу квітку.
Квітка друга – «Визначення теми уроку»
-         Щоб дізнатись, що ми будемо вивчати на уроці, спочатку треба виконати завдання.
Завдання 1: - Виберіть зайве серед малюнків.
       (На демонстраційній дошці предметні малюнки яблука, ковбаси, груші, вишні, сливи).
-         Який предмет зайвий? (Ковбаса)
-         Назвіть предмети, що залишились. Як одним словом можна сказати, що зображено на цих малюнках? (Це - фрукти)
Завдання 2: - А тепер відгадайте загадки.
      (На демонстраційну дошку поступово виставляти малюнки слів - відгадок)
а)    Під землею птиця кубло звила і яєць нанесла. (Картопля)
б)    На городі молода, пишні коси розпліта,
У зеленії хустинки золоті хова зернинки. (Кукурудза)
в)     Сидить дівчина в коморі, а коса її надворі. (Морква)
г)     А що то за коні в городі на припоні,
Довгасті, голчасті, зеленої масті.
Нікого не возять, тільки солі просять. (Огірки)
-         Молодці! Всі загадки відгадали. Як ці предмети можна назвати одним словом?
 (Це - овочі)
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку
-          Сьогодні на уроці ми пригадаємо назви овочів і фруктів, удосконалимо вміння правильно розподіляти їх на групи, навчимося добирати до них ознаки.
ІV. Розширення і закріплення знань учнів

-          Час вже нашій бджілці летіти на іншу квітку.
Квітка третя – "Робота із тематичним словником школяра"
-         Діти, у вас на партах лежать книги. Відкрийте їх, будь ласка, де зелена закладка. Розгляньте малюнок.
-          Що ви бачите на малюнку? Які овочі там зображені? Що зайве намалював художник? Отже, як одним словом можна назвати перелічені предмети?
-         А тепер відкрийте книгу там, де червона закладка. Розгляньте малюнок. Назвіть фрукти, які зображені на ньому. Які з фруктів ростуть в наших садках?
-         Молодці! А тепер пора бджілці летіти на іншу квітку. 
Квітка четверта – «Робота в зошиті»

- Відкрийте свої зошити на с.23.
Вправа 1: - Знайдіть і зафарбуйте на першому малюнку вишні, лимон і грушу. Які ще фрукти намальовані тут?
- На другому малюнку знайдіть і розфарбуйте капусту, огірки і моркву. Назвіть овочі, які залишились не розмальовані.
Вправа 2: - Послухайте і відгадайте загадки.
а)    Довгий, зелений. Добрий солоний.
Добрий і сирий. Хто він такий? (Огірок)
б)    Хто її роздягає, той сльози проливає. (Цибуля)
в)     Великий, смугастий, гладенький, в середині солоденький.(Кавун). (Звернути увагу учнів, що кавун – це ягода)
-         Які ознаки допомогли вам відгадати загадки? (Слова, які вказують на розмір, форму, колір, смак)
Вправа 3. Робота в малих групах : - Розгляньте малюнки. До кожного предмета доберіть ознаки за розміром, кольором, формою, смаком.
Вишня: Вона маленька, червона, кругла, кисло – солодка. Це – фрукт.
Гарбуз: Він великий, круглий, жовто – зелений, важкий. Це – овоч.
Помідор: Він невеликий, червоний, круглий. Це – овоч.
Вправа 4: - Поділіть предмети на групи і назвіть їх. (Дітям роздати малюнки овочів і фруктів, вони називають їх, визначають, овоч це, чи фрукт і розподіляють на групи)
V. Фізкультхвилинка
Учні стають у коло, вчитель всередину кола. Вчитель каже: «Груша, картопля, помідор,…» Один із учнів по черзі відповідає це фрукт, чи овоч. А інші діти в цей час, якщо мова йде про фрукт – стоять, а якщо про овоч – присідають.
Вправа 5. Самостійна робота: - Розгляньте малюнок. Розкладіть у кошики хлопчикові – овочі, а дівчинці – фрукти, з’єднавши лініями. (Правильність виконання завдання перевірити взаємоперевіркою)
VІ. Пальчикова гімнастика. Вірш – пісня "Ходить гарбуз по городу"
-         Сьогодні до нас у гості завітав дитячий журнал «Малятко» і приніс вам на пальчикову гімнастику іграшки – герої вірша «Ходить гарбуз по городу». (Діти одягають на пальчики іграшки і промовляють вірш, згинаючи відповідний палець з іграшкою, про яку йде мова)
-         Молодці! А тепер продовжуємо роботу в зошиті.
 Вправа 6: - Розгляньте малюнок. Дайте відповіді на запитання:
-         Хто прийшов у магазин?
-         Що можна купити у цьому магазині? Відповідь дайте одним словом (фрукти).
-         Які саме фрукти можна тут купити?
-         Що хочуть купити хлопчик і дівчинка?
        Вправа 7: - Розгляньте малюнки і дайте відповідь на запитання так, щоб складене речення відповідало схемі.
1.     Що роблять хлопчик і дівчинка? (Хлопчик і дівчинка рвуть моркву. ∟ ‒ — — —.)
2.     Кого ви бачите на другому малюнку? Що вона робить?
(Дівчинка збирає огірки. ∟— .)
3.     Куди виліз хлопчик? (Хлопчик виліз на грушу драбиною. ∟— ‒ — —.)
4.     Що дістає хлопчик? (Хлопчик дістає яблуко. .)
-         Молодці! Із завданнями в зошиті ми вже справились. Тож вирушаємо разом із бджілкою на останню квітку.
Квітка п’ята – «Підсумкова»
VІІ. Підсумок уроку
1.     Інтерактивна вправа «Інтерв’ю».
За допомогою іграшки - мікрофона провести інтерв’ю з кожною дитиною, вимовляючи лише слово «овоч» чи «фрукт», а діти наводять приклади.
2.     Інтерактивна вправа «Розмова по телефону»
-                     Уявіть, що цей урок вже закінчився. Вам телефонують з дому мама чи тато, щоб дізнатись, що ви робили сьогодні на уроці. (Розподіл ролей, 1-2 хвилини на обдумування запитань і відповідей, розігрування діалогу в ролях)
Орієнтовні далоги:
Діалог 1: розмова між мамою і донькою.
Мама: «Привіт, донечко!»
Дочка: «Привіт, матусю!»
Мама: «Який урок у тебе щойно був?»
Дочка: «Українська мова»
Мама: «А про що ви розмовляли на уроці?»
Дочка: «Про овочі і про фрукти. Те, що росте у нас на городі – це овочі. А от у нашого дідуся є сад, там ростуть фрукти. Ой, уже дзвінок, мені на урок вже пора, поговоримо вдома»
Мама: «Добре, біжи швиденько на урок»

Діалог 2: розмова між татом і сином.
Син: «Привіт, татусю!»
Тато: «Привіт! Що сталося?»
Син: «Ми на уроці сьогодні таке вчили!»
Тато: «Щось цікаве?»
Син: «Так. Тату, а ти знаєш, що виноград – це фрукт, а кавун – це ягода?»
Тато: «Про виноград знав, а за кавуна навіть і не здогадувався.»
Син: «Я як прийду додому все – все тобі розкажу.»
Тато: «Добре. Буду чекати тебе зі школи.»

3.     Інформаційна хвилинка.
-         Наш урок вже скоро закінчиться, але я хотіла б познайомити вас із книжечками, де ви знайдете багато цікавого і корисного про фрукти і овочі. (Робота з виставкою книг)
-         На перерві можете підійти, поцікавитися і навіть, за бажанням, взяти книжечку додому почитати.
-         На уроці всі старанно працювали. Всі були молодці. Урок наш закінчився. До побачення!
Набір для пальчикової гімнастики
(спочатку розмалювати, а потім вирізати і склеїти)

Немає коментарів:

Дописати коментар