5 лютого 2017 р.

З досвіду роботи

 Відкритий урок – мультфільм
з української мови в 4 класі
(на окружному методобʼєднанні
вчителів початкового навчання)

«Часи дієслова.
 Змінювання дієслів за часами і числами»


Мета уроку:
Ø  повторити вивчені у третьому класі відомості про часи дієслова;
Ø  дати учням основні поняття, за якими можна визначити час і число дієслів;
Ø  розвивати вміння визначати час та число дієслів;
Ø  удосконалювати вміння працювати самостійно;
Ø  збагачувати словниковий запас учнів;
Ø  виховувати цікавість до різних професій, зокрема до професії художника-мультиплікатора;
Ø  виховувати почуття любові до рідної землі та української мови.

Обладнання: ілюстрації із зображенням героїв мультфільму «Капітошка»; картки для самостійної роботи; таблиця для зорового диктанту; музичний супровід до фізкультхвилинки «Україно, ми твоя надія!».

 Примітка. Перед  уроком  заздалегідь  переглянути мультиплікаційний фільм  «Капітошка». 

Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
- Шкільний дзвоник пролунав, працювати час настав. Діти, сьогодні до нас на урок завітало багато гостей, давайте повернемось до них і привітаємось.
Створення емоційного фону
                    Вчитель: До уроку всі готові? (Так)
                                     Є натхнення для розмови? (Так)
                                     Тож не варто зволікати,
                                     Час урок наш починати.
                                     Спершу сядуть всі дівчатка,
                                     А за ними і хлоп’ятка.
                                     Сядьте, діти, всі рівненько, руки покладіть гарненько,
                                     Голівки вище підніміть, свої плечі розведіть.
                                     Час уже розпочинати нам активно працювати.

ІІ. Перевірка домашнього завдання та актуалізація опорних знань учнів.
1. Перевірка виконання вправи 326 (вибірково).
2. Фронтальна бесіда.
- Пригадайте, яка частина мови називається дієсловом? Наведіть приклади.
- Яким членом речення буває дієслово? 
- Що таке «неозначена форма дієслова»? 
  
3. Самостійна робота на картках (із подальшою взаємоперевіркою).
(Завдання для самостійної роботи)
Знайдіть і підкресліть дієслова, вжиті в неозначеній формі.
            Жила, скакати, ходити, збирати, намалював, гріти, приносити, вчити, прилетіли, пам’ятати, зеленіти, жовтіти, дивувати, несе, дихати, вчити.

(Після виконання роботи діти обмінюються картками і перевіряють роботу сусіда, оцінюючи 1 балом одну правильну відповідь)

ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку та мотивація навчальної діяльності.
1. Бесіда.
- Сьогодні ми повторимо вивчені у третьому класі відомості про часи дієслова, навчимось швидко визначати час і число дієслів. А ще спробуємо створити мультфільм. На перерві ви дивились мультик, скажіть, чи сподобався він вам? (Відповіді учнів)
- Діти, а чи знаєте ви про те, щоб створити такий мультфільм потрібно було намалювати дуже багато малюнків. І над їх створенням працювали художники-мультиплікатори.
2. Пояснення слова-назви професії «художник-мультиплікатор» .
Художник-мультиплікатор – це особа, яка малює ілюстрації, з яких потім складають мультфільм.
3. Мотивація навчальної діяльності.
-           Сьогодні я вирішила запропонувати вам стати художниками-мультиплікаторами і допомогти Вовченяті та Капітошці знову зустрітися. Під час подорожі Капітошка повинен відвідати Квіткову Поляну і виконати завдання від її жителів. Так ось, якщо ми виконаємо всі завдання, то Капітошка обовязково повернеться до Вовчика. Тож давайте швидше розпочнемо створювати мультик.

ІV. Сприймання та усвідомлення матеріалу у процесі самостійної практичної діяльності.

Квітка перша. Перше завдання: допомогти бджілці визначити часи дієслів.
а) бесіда:
-          Коли Капітошка відлетів на хмаринку, залишився Вовчик сам і став сумувати. Скажіть, будь ласка, а Вовчик зараз сумує за Капітошкою?
-          А  раніше він сумував?
-          А якщо сьогодні він не повернеться, то буде сумувати?

 Отож,  зараз він сумує, раніше сумував і буде сумувати у майбутньому, якщо не повернеться Капітошка.
б) виконання завдання від бджілки (самостійна робота в малих групах):
- Потрібно заповнити таблицю «Часи дієслова» такими словами: зараз, раніше, потім, сумує, сумував, буде сумувати.
                  в) колективний аналіз виконаної роботи.

V. Фізкультхвилинка.
                            Час хвилинку відпочинку на уроці провести,
                                   Дружно зробимо розминку я і ти, я і ти. (нахили вліво - вправо)
                                   Поруч озеро глибоке – ось таке, ось таке. (присідати)
                                   Ми берізки всі високі – ось такі, ось такі. (тягнутися вгору)
                                   Вітер гіллячко гойдає – ось так, ось так. (хитати руками вгорі)
                                   Хмарка з неба визирає – ось так, ось так. (нахили вперед)

Квітка друга. Друге завдання: допомогти бджілці і сонечку визначити число дієслів (колективна самостійна робота за таблицею на дошці):
            а) розповідь вчителя:
- Нарешті дістався Капітошка другої квітки. Сонечко із бджілкою були дуже раді його бачити. Вони запропонували виконати цікаве завдання.
            б) визначення числа дієслів, заповнивши таблицю на дошці такими словами: радіє, радіють, однина, множина;
            в) аналіз вчителем виконаної роботи.
Висновок: Дієслова можуть змінюватись за часами і числами. Дієслово має три часи: теперішній, минулий і майбутній. А ще він змінюється за числами – в однині і множині.

Квітка третя. Третє завдання: робота в зошитах.
а) розповідь вчителя:
 - Коли Капітошка дістався третьої квітки, дощ став іти сильніше. Сонечко, що жило на квітці, спробувало заховатись під парасолькою, але на жаль вона була маленька. Щоб дощик не намочив комашку ми повинні попрацювати у зошитах. Тож швиденько відкрийте зошити, проведем каліграфічну хвилинку.
Діти: Зошит свій я відкриваю, навскоси його кладу.
            Ручку правильно тримаю. Сяду рівно, не зігнусь.
            б) каліграфічна хвилинка:
            1-   Щ Щ щ щ Що ощ щи  дощик;
            2-  зоровий диктант речення: Щохвилини на галявину сипався дрібний дощик.

VІ.  Музична фізкультхвилинка «Україно, ми твоя надія!».
  
Квітка четверта. Четверте завдання: допомогти бджілці виконати вправи в підручнику:
            а) виконання вправи 327 за варіантами після попереднього інструктажу:
Виписати дієслова: 1 варіант – в неозначеній формі;
                                  2 варіант – теперішнього часу;
                                  3 варіант – минулого часу;
                                  4 варіант – майбутнього часу;
(Перевірити правильність виконання за карткою самоконтролю)
 б) самостійне виконання вправи 329 за інструкцією на дошці після розгляду ілюстрації полину та пояснення значення слова (Полин – рослина з гірким присмаком.):
1. Прочитайте перший абзац тексту.
2. Спишіть перші три речення тексту.
3. Підкресліть дієслова.
4. Визначте час і число підкреслених дієслів.
            в) перевірка вчителем  роботи під час її виконання учнями.
VІІ. Закріплення та систематизація знань.

Квітка п’ята. П’яте завдання: отримати від бджілки незвичайні подарунки:

1. Усне виконання вправ 328, 330.

2. Гра «Прочитай вірш змінивши дієслово»: 1рядок – майбутнім часом; 2,3 рядок – теперішнім часом;
 3 рядок – минулим часом.
                        Я (любити) тебе, друже, за те,
                        Що в очах твоїх море (синіти),
                        Що в очах твоїх сонце (цвісти),
Мою душу (голубити) і (гріти).

3. Отримання подарунків: зустріч Капітошки з Вовчиком та оцінювання учнів.

VІІІ. Домашнє завдання з інструктажем.
-          Списати другий абзац вправи 329, підкреслити дієслова, визначити час і число.

ІХ. Підсумок уроку.
- Як можуть змінюватися дієслова? Які знаєте часи дієслів? В якому числі може вживатись дієслово?
- Чи сподобався вам наш мультфільм?
- Що найбільше сподобалось виконувати?
- А що було виконувати важко?

Немає коментарів:

Дописати коментар