4 лютого 2017 р.

З досвіду роботи

Конспект уроку
християнської етики в 4 класі
«Мудрість перетворює зле серце на добре»
Мета уроку:
Ø  ознайомити з історичними подіями часів Київської Русі, пов’язаними з вибором княгинею Ольгою та князем Володимиром віри; навести, як приклад, подвиг давньоруських християн Феодора та Іоанна;
Ø  розвивати інтерес дітей до життя історичних предків нашої держави;

Ø  розкрити зміст поняття «забобони», пояснити їх вплив на дії та вчинки людей;
Ø  виховувати глибоке почуття віри Богові, а не забобонам;
Ø  наголосити, що справжня мудрість дається від Бога, а люди, які шукають її обов’язково знаходять;
Ø  вчити дітей наповнювати своє серце мудрістю, бо серце людини, сповнене мудрості, добрішає, прагне миру, запобігає ворожнечі.

Обладнання: підручник для 4 класу «Християнська етика в українській культурі. Дорога мудрості» (авт. Чернуха В.Г., Бєлкіна Е.В.); робочий зошит для 4 класу «Християнська етика в українській культурі. Дорога мудрості» (авт. Чернуха В.Г., Бєлкіна Е.В.); музичний супровід до уроку (диск «Християнська етика в українській культурі. Дорога мудрості. 4клас»); картки із написами якостей: доброта, милосердя, любов, чесність.

Хід уроку
І. Організація класу до уроку.

Створення емоційного фону
                    Вчитель: До уроку всі готові? (Так)
                                     Є натхнення для розмови? (Так)
                                     Тож не варто зволікати,
                                     Час урок наш починати.
                                     Спершу сядуть всі дівчатка,
                                     А за ними і хлоп’ятка.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Фронтальна бесіда.
- Пригадайте, в якому році князі Аскольд і Дір прийняли християнську віру від греків? (В 867 році).
- Що привернуло увагу княгині Ольги з життя християн? (Чесне і святе життя).
- В якому році охрестилася княгиня Ольга і з яким ім’ям? (В 954 році з ім’ям Єлена).
- Хто вбив князя Ігоря, чоловіка княгині Ольги? Чому? (Князя Ігоря вбили древляни, тому що він був користолюбним. Перемігши плем’я древлян, він узяв з них данину, а потім через якийсь час почав вимагати ще.)

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

- Сьогодні ми дізнаємось, як княгиня Ольга жорстоко помстилась древлянам, а потім щиро розкаялася у своїх гріхах. А ще прочитаємо про випадок, який вразив внука княгині Ольги князя Володимира, що він замислився над правильністю своєї віри. Також спробуємо знайти відповідь на важливе для кожної людини питання, хто ж насправді може допомогти людям.

ІV. Робота над вивченням нового матеріалу.

1. Робота над текстом підручника (с.81-83):
а) читання першого абзацу тексту;
б) аналіз прочитаного:
- Якою була Ольга після загибелі свого чоловіка – князя Ігоря? (Діти відповідають).
- Чи усвідомила княгиня те зло, яке вона заподіяла?

                  в) розповідь вчителя:
- То ж ми бачимо, що справжня мудрість – від Бога. І ті люди, які шукають її, обов’язково знаходять. Так сталося і з нашими славетними прабатьками – княгинею Ольгою і князем Володимиром. Вони були освіченими і розумними, але доки залишалися язичниками (поклонялися придуманим богам – богу сонця, богу вітру, богу дому…) душі їх перебували у темряві, ненависті і ворожнечі.

            г) продовження роботи над текстом, аналіз змісту прочитаного:
- Який випадок вразив князя Володимира, що він замислився над правильністю своєї віри?
- Яке диво сталося з Володимиром під час хрещення? (Він прозрів).
- Які добрі справи почав творити князь, коли прийняв хрещення?

V. Фізкультхвилинка.

            д) розповідь вчителя:
- На прикладі такого дива, що сталося з Володимиром, ми бачимо, що Бог творить свою мудрість. Він перетворює зле серце на добре. І, як підтвердження цього, є чудесне зцілення князя під час хрещення, в момент покладання на нього рук священними отцями. Язичницька віра відійшла в далеке минуле. Але деякі забобони і марновірства ще залишились в традиціях нашого народу. Люди продовжують святкувати язичницькі свята, не знаючи того, що це – гріх проти Бога. А дехто вірить так, як вірять герої наступних ситуацій, які ми зараз прочитаємо.
2. Розкриття змісту нового поняття: 
Забобони –  віра в прикмети, в те, що деякі дії, явища, істоти, маючи надприродні сили, є запорукою удачі чи невдачі в чому-небудь.
3. Читання та обговорення ситуацій із життя (с.84 в підр.).
- Як ви думаєте, чому не слід вірити в забобони?
- Хто ж насправді може допомогти людям?

4. Аналіз першої Заповіді Божої:
«Я – Господь, Бог твій… Нехай не буде  в тебе інших богів… Не створи собі кумира і ніякого зображення того, що на небі вгорі, й що на землі внизу, і що у воді нижче землі, - не вклоняйся їм і не служи їм…»

5. Слухання та обговорення музичного твору.
О.Кошиць «Херувимська пісня» (у виконанні дитячого камерного хору «Зоринка»).

VІ. Закріплення та систематизація знань.

1. Виконання завдання 1 (с.28-29) в робочому зошиті. Робота в міні-групах.
   Гра «Хто перший дійде до фінішу».

2. Гра «Чи всім потрібна мудрість?». Робота в парах.  
            Діти об’єднуються у пари. Кожна пара витягує картку з якою-небудь якістю, наприклад: доброта, милосердя, любов, чесність та ін. Потрібно скласти розповідь, у якій один із пари доводить, що їхня якість завжди приносить людям користь, а другий переконує першого в тому, що без мудрості ця якість може завдати шкоди.
            Висновок: мудрість потрібна всім, не залежно від віку. Мудрість – це вміння зробити правильний вибір, що принесе користь і тобі, і людям.

VІІ. Підсумок уроку.

- Поясніть, як ви розумієте такий вислів: «Голова має слухати серце, а серце - голову».

- Коли серце людини сповнюється мудрістю, вона стає добрішою, прагне миру, запобігає ворожнечі. Така людина покладає надію у своїх справах на  Творця, тому не звертає уваги на забобони. Через це відчуває внутрішній спокій і впевненість у собі.


Немає коментарів:

Дописати коментар